Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Pianka otwartokomórkowa

Piana otwartokomórkowa

 

Czyli czego najczęściej używamy do ocieplania poddasza, główne cechy wyróżniające produkt.


otw1Pianki poliuretanowe dzielimy na dwa główne rodzaje: otwartomórkową- miękka przypominająca gąbkę oraz zamkniętokomórkową-sztywna przypominająca płytę.
Pianka otwartokomórkowa: jak sama nazwa wskazuje, jej strukturę w głównej mierze tworzą komórki otwarte. Ze względu na swoje właściwości jest używana głównie w budownictwie mieszkalnym do ocieplenia poddaszy, stropów, a także ścian. W dzisiejszych czasach większość poddaszy ma charakter użytkowy, gdzie naturalnym zjawiskiem jest zwiększona wilgotność powietrza w porównaniu do nieużytkowych strychów. Dlatego też zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak membrana wstępnego krycia, folia paroizolacyjna czy nawet rekuperacja stały się w dzisiejszych czasach standardem. Właściwości pianki PUR o otwartej strukturze świetnie współgrają ze wspomnianymi rozwiązaniami, umożliwiając stworzenie szczelnej, a zarazem oddychającej przegrody.


Właściwości pianki otwartokomórkowej-paroprzepuszczalnośćotw2Główną cechą ocieplenia pianką otwartokomórkową jest możliwość „oddychania”, czego nie należy jednak mylić ze zwyczajną „przewiewnością” materiału. Wskaźnikiem mówiącym o zdolności materiału do przepuszczania pary wodnej jest współczynnik oporu dyfuzyjnego-µ. Dla pianki otwartokomórkowej wynosi on 4, przy czym dla wełny mineralnej czterokrotnie mniej. To niewątpliwie jedna z głównych zalet dających przewagę piance nad wełną-izolacja pianką zachowuje się jak kurtka sportowa-zatrzymuje ciepło, jednocześnie pozbywając się nadmiaru wilgoci, wynikającego np. ze słabej wentylacji. Natomiast wełna jest zbyt przewiewna i bardziej przypomina bawełniany sweter, który na pewno nie spełni swojej funkcji podczas wiatru.


Nasiąkliwość pianyW tym miejscu nasuwa się pytanie o nasiąkliwość pianki, bo skoro materiał przepuszcza parę wodną to niewykluczone, że może pojawić się w nim wilgoć. O takie zjawisko szczególnie łatwo podczas niskiej temperatury na zewnątrz. Tutaj po raz kolejny pianka udowadnia, że najlepszą metodą izolacji. Poliuretan sam w sobie nie nasiąka wodą, jedynie otwartokomórkowa struktura pianki pozwala na jej wchłanianie i jednocześnie odparowanie bez utraty właściwości. Warto tu wspomnieć, że stosowane przez nas produkty są poddawane testom zgodnie z europejskimi normami, podczas których próbki materiału są zanurzane na 24h w wodzie. Natomiast jeżeli chodzi o ocieplenie wełną, sprawa wygląda już dużo gorzej, ponieważ nadmiar wilgoci uszkadza strukturę wełny, trwale pogarszając jej właściwości izolacyjne oraz ułatwiając osuwanie się. Ponadto niski opór dyfuzyjny wełny sprawia, że może ona przenieść wilgoć na elementy konstrukcji dachu, skracając jego żywotność
 

Ocieplenie poddasza piankąDodatkowym atutem, przemawiającym za zastosowaniem pianki otwartokomórkowej do ocieplenia poddasza jest jej świetna izolacyjność akustyczna. Doskonałym potwierdzeniem tego jest zastosowanie gąbki poliuretanowej do wyciszenia studiów nagraniowych,  oraz innych wymagających tego budynków.
Podsumowując, dzięki swoim właściwościom pianka otwartokomórkowa jest doskonałym materiałem izolacyjnym, wykorzystywanym głównie w budownictwie mieszkalnym.

Zobacz też:
Pianka kontra wełna
Czy ocieplenie pianką szkodzi
pianka zamkniętokomórkowa

Zadaj pytanie