Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Piana czy Wełna

Czym ocieplić poddasze? Czyli wełna kontra pianka PUR.Każdy rozsądny inwestor podczas budowy nowego domu lub po prostu remontu stara się  o jak najlepszy wybór materiałów. Kto miał do czynienia z fachowcami od dziesięcioleci zajmującymi się „budowlanką” z pewnością słyszał już frazes, że „teraz to domy buduje się zupełnie inaczej”. I nie da się temu zaprzeczyć, nowoczesne rozwiązania skutecznie wypierają dotychczasowe od fundamentów, poprzez ściany aż po dach, a raczej komin, systemowy oczywiścieJ. Jednym z ważniejszych elementów w Twoim domu bez wątpienia jest izolacja poddasza,  gdzie długo królowała wełna, jednak od kilku dobrych lat jest coraz skuteczniej wypierana przez nowoczesną izolację pianką PUR.


Dlaczego pianka to najlepsza metoda izolacji poddaszy?Szczelnośćszcze

Nie ulega wątpliwości, że dobra izolacja to przede wszystkim szczelna izolacja. Wełna mineralna jako gotowy produkt dostarczana jest na miejsce budowy w formie rolek lub twardych arkuszy. Następnie jest układana i podwieszana na sznurkach pomiędzy i nad krokwiami. Nie ulega wątpliwośceci, że w przypadku bogatych w skosy i załamania poddaszy trzeba się bardzo starać, aby ułożyć wełnę poprawnie. Należy tu wspomnieć, że fakt powstawania szczelin w przypadku zle ułożonej izolacji występuje nie tylko w przypadku wełny czy styropianu, ale także w przypadku zle wykonanej izolacji pianą. Pomimo, że pianka nie osuwa się i nie opada to i tak niedokładnie natryśnięta nie będzie spełniać prawidłowo swojej funkcji.  Dlatego warto stawiać na sprawdzone i profesjonalne ekipy. 
Pianka poliuretanowa natomiast przywożona jest na miejsce w beczkach i jest wytwarzana  „In situ”  czyli na miejscu inwestycji oraz aplikowana bezpośrednio na powierzchnię dachu. Jej 100 krotny rozrost sprawia, że dociera we wszystkie trudno dostępne miejsca co czyni ją materiałem niezastąpionym w przypadku ocieplania poddaszy o skomplikowanej konstrukcji. Ocieplając poddasze pianką otrzymujemy szczelną warstwę izolacji pozbawioną łączeń tworzących mostki termiczne. Owa szczelność nie oznacza jednak, że nasz dom stanie się termosem, struktura pianki otwartokomórkowej pozwala jej na tak zwane „oddychanie”..

Trwałośćtrwa

Dom buduje się na lata, jak długo zastosowany materiał będzie spełniał swoją rolę?
Widziałem w życiu wiele poddaszy gdzie wełna zawieszona na sznurkach, żyłkach i drucikach przegrała walkę z grawitacją i nie spełniała swojej funkcji. W takim przypadku wyrzucamy starą izolację i wymieniamy ją na nową, zazwyczaj zdejmując dach, lub demontując zabudowę GK. Ponadto wełna nie jest odporna na wilgoć przez co ulega degradacji po nadmiernym nasiąknięciu. Należy mieć to szczególnie na uwadze podczas ocieplania poddaszy użytkowych, w których ilość wilgoci potrafi być wyjątkowo wysoka.
A co z pianką? Pianka posiada doskonałe właściwości adhezyjne i prawidłowo zaaplikowana świetnie trzyma się powierzchni dzięki czemu mamy pewność, pozostania na właściwym miejscu. Ponadto jest odporna na działanie wilgoci i możemy być pewni, że nawet po zalaniu wodą wyschnie nie tracąc swoich  właściwości. Dzieje się tak dlatego, że poliuretan sam w sobie nie nasiąka wodą, natomiast struktura pianki otwartokomórkowej pozwala na dyfuzję powietrza, przez co woda może pojawić się w jej wnętrzu nie uszkadzając jej

Ciszacisza
Co jest lepszą izolacją akustyczną?
Tak często mówi się o domowym zaciszu, jednak trudno ciszę w domu umiejscowionym blisko szosy, lub na niezaizolowanym poddaszu podczas ulewy, warto więc zainwestować w materiał o najlepszych parametrach dźwiękochłonnych. Wełna prezentuje całkiem niezłe właściwości dźwiękochłonne, ale piana także. Najlepszym dowodem na to jest to, że w  studiach nagrań  bardzo często można zauwazyc wygłuszenie ścian właśnie z poliuretanu.  

Ciężarcięzar
Czy ciężar izolacji ma znaczenie?
Ma i to całkiem spore, szczególnie w przypadku izolacji starego drewnianego domu, lub też po prostu starej konstrukcji dachowej warto mieć pewność, że nadmiernie jej nie obciążamy. Metr kwadratowy izolacji z wełny o grubości 30cm potrafi ważyć około 9 kilogramów. Co sprawia, że 150 metrowe poddasze musi udźwignąć prawie 1,5 tony izolacji!
Pianka otwartokomórkowa jest materiałem lekkim i dla przykładu metr kwadratowy izolacji z pianki o grubości 30cm przy cięzarze objętościowym 8-10kg/m3 waży około 3kg. Pianka nie tylko mniej obciąża budynek ale dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję więźby dachowej
A co z palnością?fire

Wszelkie materiały izolacyjne powinny spełniać odpowiednie normy dotyczące ich reakcji na ogień. Tutaj bez wątpienia wełna wygrywa z pianką wypadając lepiej podczas badań ognioodporności. 
Nie znaczy to jednak, że każda pianka jest materiałem palnym. My pracujemy na materiałach przebadanych pod kątem reakcji na ogień posiadających klasę palności E.  Dzięki czemu można  bez obaw stosować te produkty nie tylko w domach ale także w budynkach użyteczności publicznej takich jak restauracje czy hotele.

Zdrowiezdrowie

Wielu zwolenników wełny mineralnej uważa ją za materiał naturalny i bezpieczny dla zdrowia, sugerując się nazwą. Należy jednak zwrócić uwagę, że osoby przy niej pracujące muszą być ubrane w kombinezony ochronne oraz maski przeciwpyłowe, podobnie jak przy aplikacji piany. Ma to szczególne znaczenie w przypadku izolacji poddaszy, które nie będą później wykańczane. Pył wydostający się z wełny może zawierać szkodliwe formaldehydy. Ponadto wełna odsłonięta narażona jest na rozwój pleśni i grzybów.

Zarówno piana jak i wełna nie są w 100% odporne na gryzonie. Jak jednak pokazuje doświadczenie, że najwięcłatwiej spotkać kune właśnie w wełnie, o kunie możesz też poczytać tutaj: https://ppin.pl/diabel-moze-kune-posle/.
Pianka poliuretanowa jest produktem hipoalergicznym i  nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców i jest odporna na grzyby oraz pleśń, nie musisz się także bać obecności lokatorów w postaci kuny. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania pianki znajdziesz w naszym artykule.

Zadaj pytanie