Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Ocieplanie poddaszy pianą a żywotność więźby

Ocieplanie poddasza pianą a żywotność więźby.

                                                                                                             
Ocieplanie pianą wilgotność drewna

 
Ocieplanie poddasza to jedna z inwestycji podczas budowy domu, którą wykonuje się na lata. Oczywiste jest, że każdy inwestor stara się dokonać jak najlepszego wyboru zarówno metody jak i wykonawcy. Niejednokrotnie posiłkuje się także opiniami z forów internetowych, oraz mniej lub bardziej wykwalifikowanych „fachowców”, którzy często nie mają pojęcia nie tylko o pianie PUR, ale o termoizolacjach ogólnie.
Taki stan rzeczy sprawia, że rozpowszechniane jest wiele niepodpartych niczym mitów dotyczących izolowania pianą. W niniejszym artykule przedstawiamy FAKTY dotyczące prawidłowego ocieplenia poddasza. Skupimy się na wątku gnijącej więźby dachowej. 

Czy więźba może zgnić po izolacji pianą?

Oczywiście, że może, ale tylko jeżeli piana będzie zaaplikowana na zbyt wilgotną więźbę. Dla piany otwartokomórkowej górna granica wilgotności wynosi według producenta 18-20%, w naszej firmie staramy się jednak bazować na doświadczeniach kolegów zza oceanu i za górną granicę zazwyczaj przyjmujemy 15%. Dlatego przed każdą aplikacją mierzymy wilgotność więźby. Ważne jest też to, że np. w USA i Szwecji ocieplenie poddasza nawet z pełnym deskowaniem wykonuje się przy użyciu piany zamkniętokomórkowej, która nie oddycha. W Polsce 95% poddaszy jest zaizolowana pianą otwarto komórkową, której struktura poradzi sobie z „odparowaniem” nadmiaru wilgoci. Ciekawostką jest to, że nie powinno się wykonywać także izolacji wełną przy wilgotnej więźbie, jednak prawie żaden wykonawca tego nie wie, lub o tym nie wspomina. Założymy się, że większość nawet nie posiada wilgotnościomierzaJ
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wilgotność dla drewna konstrukcyjnego powinna wynosić maksymalnie 18%. Natomiast jeżeli chodzi o wilgotność więźby już w użytkowanym budynku to zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 8% do 11%. Natomiast np. grzyby powodujące siniznę drewna rozwijają się przy wilgotności powyżej 25%.

                                                                                                                                                        
                                                                                                                          Ocieplanie poddasza a wilgotność drewna

Podsumowanie:
  1. Więźba w Szwecji i USA nie gnije, zgnije w Polsce?
  2. Piana z roku na rok wypiera wełnę z rynku. Co sprawia, że wykonawcy muszą walczyć z konkurencją.
  3. Wykonawcy czerpią tę „wiedzę” także ze szkoleń organizowanych przez producentów wełny.
  4. Nie każdy budowlaniec ma odpowiednie kwalifikacje.
  5. Nie wszystkie firmy natryskowe znają zasady prawidłowej aplikacji piany.

  Sprawdź też:
Czym ocieplić poddasze?
 Mostki termiczne
 
 
 
 

Zadaj pytanie