Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Ocieplanie poddaszy-mostki termiczne

Ocieplanie poddaszy pianką-sposób na mostki termiczne.

Podczas wyboru metody izolacji oraz dyskusji związanych z ocieplaniem budynków często pada argument konieczności wyeliminowania mostków termicznych. Jest to w 100% słuszne stwierdzenie. Czym tak właściwie jest mostek termiczny? W jakich miejscach najczęściej powstają mostki? Oraz czym ocieplić poddasze, ściany i inne budynki, aby owe mostki wyeliminować?                                                                                                                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                      ocieplanie poddaszy Białystok


Definicja mostka termicznego

Mostek termiczny-fragment konstrukcji wykonany z materiału o większych wartościach współczynników przewodności ciepła λ (lambda [W/(m²·K)]). Poza tym, że często występują na łączeniach ścian fundamentowych z zewnętrznymi, wokół stolarki okiennej i drzwiowej, często można je napotkać także w przypadku ocieplenia dachu. W miejscu powstawania mostków termicznych występuje zwiększony przepływ ciepła, sprawia to, że temperatura wewnętrznej powierzchni przegrody będzie w tym miejscu niższa niż w sąsiadującym. Dzieje się tak np. w miejscach, gdzie brak jest izolacji lub pomiędzy krokwią a warstwą izolacyjną.  Szacuje się, że mostki termiczne w budynkach mogą być przyczyną utraty nawet 1/3 energii cieplnej.
                                                           
                                                               ocieplanie poddasza-mostki termiczne

Utrata ciepła nie jest jednak jedynym następstwem występowania mostków termicznych. Mostkom termicznym często towarzyszy także zjawisko przekraczania punktu rosy w przegrodzie, wskutek czego para wodna wykrapla się tworząc plamy oraz sprzyjając rozwojowi pleśni.

Ocieplanie poddaszy-miejsca newralgiczne

            Prawidłowe ocieplenie poddasza, szczególnie w przypadku skomplikowanego dachu, stanowi nie lada wyzwanie dla ekipy wykonawców. Miejsca na poddaszu, w których najczęściej wykrywane są błędy to: okna, łączenia krokwi z jętkami, elementy skośne, przestrzeń pomiędzy ścianą szczytową a najbliższą krokwią( im mniejsza tym, trudniej o skuteczną izolację) oraz łączenie warstwy izolacji dachu z warstwą izolacyjną nad murłatą. W takich przypadkach ocieplanie pianką stanowi doskonałe rozwiązanie, 100-krotny rozrost pianki gwarantuje, że cała dostępna przestrzeń zostanie wypełniona co pozwoli zredukować straty energii cieplnej.

Czy ocieplanie poddaszy tylko między krokwiami jest błędem?

            Krokwie mogą stanowić mostek termiczny, ale nie są nim same w sobie. Często się o tym zapomina, bo przecież „drewno jest ciepłe”. Oznacza to tyle, że jeżeli wykonamy warstwę izolacji tylko pomiędzy krokwiami, to zaczną one stanowić liniowy mostek termiczny ponieważ drewno jest kilkukrotnie gorszym izolatorem niż np. pianka czy wełna.  Lambda [W/(m²·K)] drewna wynosi w zależności od gatunku od 0,16 do 0,30 oraz w zależności od ułożenia, natomiast lambda pianki otwartokomórkowej ma wartość zazwyczaj od 0,033 do 0,037 (należy tu zwrócić uwagę na ilość zer po przecinku).                                                     
                                                                                          
                                                                                             ocieplanie poddaszy-mostki termiczne

Poza stratami energii cieplnej w przypadku niezaizolowanych krokwi nie należy zapominać o wystąpieniu punktu rosy, wskutek czego powstaje wilgoć mogąca znacząco skrócić żywotność dachu. Podsumowując-brak izolacji nakrokwiowej z pewnością nie jest wskazany.

Ocieplanie pianką = brak mostków termicznych?

Budynek pozbawiony mostków termicznych byłby budynkiem idealnym, niestety takich budynków nie ma, ponieważ są miejsca, w których ciągłość warstwy termoizolacyjnej musi być przerwana: np. otwory okienne i drzwiowe. Są jednak miejsca, w których wyeliminowanie mostku termicznego jest możliwe, ale niestety nierzadko się o tym zapomina, lub jest to utrudnione ze względu na wybraną technologię ocieplenia.  Nie oznacza to jednak, że nie można wykonać ocieplenia poddasza bez mostków termicznych. Potrzebne są wiedza, staranne i rzetelne wykonanie oraz odpowiednia technologia. W związku z powyższym ocieplanie poddaszy pianą stanowi idealne rozwiązanie na maksymalną redukcję strat energii.


Zobacz też:

pianka otwartokomórkowa
pianka zamkniętokomórkowa

 

           
 
 
 

Zadaj pytanie