Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Ocieplanie pianą- mostki termiczne cz. 2

Ocieplanie pianą, a brak mostków termicznych


Jak wiadomo, pożądanym efektem prawidłowej termoizolacji jest brak mostków termicznych.  Odnośnie mostków termicznych liniowych, powstających na krokwiach możecie przeczytać TUTAJ.
Jedną z niewątpliwych zalet pianki jest jej zdolność docierania do trudno dostępnych miejsc i izolacja nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji. Co jednak jeżeli mamy do czynienia z błędami  powstałymi już na etapie budowy domu uniemożliwiającymi aplikacje piany, co za tym idzie poprawne ocieplenie poddasza? Jakie to błędy? Zapraszamy do lektury.

Ocieplanie poddasza- na co zwrócić uwagę


Odwiedzając rocznie kilkadziesiąt budów domów jednorodzinnych na terenie województwa Podlaskiego od czasu do czasu spotykamy się niestety z błędami ekip Nas poprzedzających.  Najczęściej spotykane błędy to dociąganie ścianek działowych do linii skosu dachu, oraz obsadzanie krokwi na styku ścianki szczytowej. Niezmiernie rzadko zdarzają się też inne „kwiatki”, skupmy się jednak na dwóch najczęstszych.
błąd ocieplenie poddasza
Jak widać na zdjęciu krokwie zostały zamontowane na styku ściany szczytowej. Jeżeli w takiej sytuacji na szczycie tej ściany nie jest przyklejony styropian, a  ekipa od elewacji dociągnie styropian do linii dachu zostawiając pustkę pomiędzy krokwią styropianem otrzymamy w ten sposób potężny mostek termiczny. Czy jednak nie da się z tym nic zrobić w późniejszych etapach? Na szczęście inwestorzy decydujący się na ocieplanie poddaszy pianą przez Naszą firmę mogą być spokojni. Jakość i profesjonalizm stawiamy na pierwszym miejscu :) W takich sytuacjach wycinamy część ścianki szczytowej, lub nawiercamy otwory umożliwiające izolację pianą całego dachu. Na poniższym zdjęciu z ocieplenia poddasza pianą, które wykonywaliśmy w miejscowości Łomża widać ściankę szczytową, w której wycinaliśmy otwory i wypełnialiśmy pianą pustkę pomiędzy styropianem i krokwią.
ocieplanie poddasza pianą
Kolejnym często spotykanym błędem jest dociąganie ścianek aż do linii dachu, pozostawiając ledwie centymetr miejsca na ocieplenie dachu w tym miejscu. Prawidłowo wykonaną ściankę działową widać na zdjęciu poniżej. Niezbędnym minimum przestrzeni pomiędzy ścianką a linią dachu powinno być 10cm, a najlepiej to 20cm. Pozostawienie takiej przestrzeni bez izolacji skutkuje nie tylko dużą stratą energii, ale przede wszystkim pojawieniem się pleśni.
W sytuacjach, gdy ścianka niestety jest już tak „spartaczona” nie pozostaje nic innego jak wycięcie jej górnej części i poprawna izolacja pianą. Pamiętam jedną realizację ocieplenia poddasza w Białymstoku gdzie na wycinaniu ścianek działowych spędziliśmy cały dzień.  Poniższe zdjęcie przedstawia poprawnie wykonana ścianka działowa, umożliwiająca prawidłowe wykonanie ocieplenia.


błąd wykonawczy przy ociepleniu poddasza

Zobacz też
Piana otwartokomórkowa
 
 
 

 

Zadaj pytanie