Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Ocieplanie pianą - prawidłowa kolejność prac

Ocieplanie poddaszy pianą przed tynkami i posadzkami?

 

Od czasu do czasu pojawiają się zapytania o możliwość izolacji poddasza przed wykonaniem tzw. prac mokrych. Co gorsza nie wynikają one stricte z niewiedzy inwestorów, ale także z niewiedzy niektórych wykonawców, którzy wprowadzają klienta w błąd.

                                                                                                                                                                                      
                                                                                                                                                                              ocieplanie pianą kondensacja wody

Zarówno logika, jak i prawidłowa kolejność prac budowlanych wskazuje na kategoryczny zakaz wykonywania ocieplania poddasza pianą lub wełną przed wyschnięciem posadzek, a w szczególności tynków. Skutkiem niestosowania się do tej zasady, szczególnie w okresie niskich temperatur, jest wchłanianie i kondensacja pary wodnej w warstwie izolacji. Nie dość, że niepotrzebnie narażamy materiał na zawilgocenie to ponadto działa on jak kompres na więźbę. Zasada ta dotyczy zarówno ocieplania poddasza wełną jak i pianą otwartokomórkową.

O jakich ilościach wody mowa? Dla przykładu na metr sześcienny tynków zużywa się ponad 300 litrów wody. 

Ocieplanie poddaszy-mit na temat nasiąkliwości wodą

 

Na rynku można spotkać firmy i handlowców, którzy uzasadniają możliwość aplikacji piany przed pracami mokrymi wyjątkowo niską nasiąkliwością wodą stosowanego przez nich produktu.

Skąd takie zjawisko? Nie będę tu dywagować, czy wynika to z braku fachowej wiedzy, czy też z czystego wprowadzania klienta w błąd. Przyjrzyjmy się faktom.

 

Chyba wszystkie dostępne na polskim rynku produkty stosowanie do ociepalania poddaszy są opatrzone Deklaracją Właściwości Użytkowych, w której podawane są właściwości określane po przebadaniu przez niezależne podmioty według ściśle ustalonych norm.

Przypadek nasiąkliwości wodą jest o tyle ciekawy, że według normy PN 14315-EN dostępne były dwie metody badania sorpcji wilgoci, metoda A oraz B. Mówiąc w skrócie: w metodzie A próbka pianki była kładziona na powierzchni wody, na której się unosi i ważona po 24 godzinach. Natomiast w przypadku metody B, próbka pianki jest częściowo zanurzana w wodzie na 24h po czym również jest ważona. Stąd tak duża rozbieżność wynikach badań.

 

Warto zauważyć, że podana wartość jest podawana w gramach na metr sześcienny. Proszę sobie wyobrazić blok otwartego na dyfuzję pary wodnej materiału o wymiarach 1x1x1, który po częściowym zanurzeniu nasiąknie tylko kubkiem wody :)
                                                                                                                                                                                   ocieplanie pianą Białystok woda

 

 


Podsumowanie:

- prawidłowe ocieplanie poddasza pianą tylko na odpowiednim etapie budowy

-nie ma na rynku pianek otwartokomórkowych, które prawie nie nasiąkają wodą

Zobacz też

-ocieplanie poddaszy a wilgotność drewna
-ocieplanie pianą a mostki termiczne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadaj pytanie