Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Ocieplanie pianą i folia paroizolacyjna

Ocieplanie pianką- paroizolacja i wilgoć w domu



Śledząc tematy na forach dotyczących budowy domu, oraz słuchając pytań klientów często pojawia się mit na temat stosowania paroizolacji podczas ocieplania pianą otwartokomórkową, a raczej braku konieczności jej stosowania.
Z moich obserwacji wynika, że źródłem takich informacji są najczęściej fachowcy od zabudowy poddaszy oraz ulotka jednej z firm. Natomiast ostatnia dyskusja  wykonawcą zabudowy GK, którą odbyłem podczas ocieplania poddasza w Łomży zachęciła mnie do napisania tego artukułu. Już na wstępie odpowiadam podczas ocieplenia poddasza każdy materiał otwarty dyfuzyjnie (paroprzepuszczalny, oddychający etc.) musi być osłonięty folią paroizolacyjną!  Piana otwartokomórkowa, podobnie jak wełna, może nasiąknąć woda i jest paroprzepuszczalna (oddychająca).  
Dlaczego? O tym w dalszej części tego krótkiego artykułu.

Do czego służy folia paroizolacyjna podczas ocieplenia dachu?


                                                                                                                         Paroizolacja
Jak sama nazwa wskazuje folia paroizolacyjna izoluje przegrodę od pary wodnej. Nowe domy są wyposażane w coraz bardziej szczelne okna, drzwi, poddasza są użytkowe.  Wszystko to sprawia, że pary wodnej na poddaszu może się trochę znaleźć, nie tylko ze względu na czynności kuchenne, czy też obecność łazienki, ale nawet ze względu na jej zawartość w wydychanym powietrzu.  Nie popadajmy tu jednak w skrajności i pamiętajmy, że nie każdy ma w domu basen:)  Warto tu zaznaczyć, że za odprowadzanie pary wodnej odpowiada poprawnie działająca wentylacja/rekuperacja.  Jednak dom budujemy na lata i chcemy to zrobić jak najlepiej więc zakładamy, że nadmiar pary wodnej będzie migrować przez warstwę izolacji, a my chcemy się przed tym zabezpieczyć.
  Ale po co ograniczać przepływ pary wodnej? Jak wiadomo pod wpływem obniżenia temperatury para wodna kondensuje się i skrapla (punkt rosy). Z racji tego, że zarówno piana otwartokomórkowa jak i wełna są otwarte dyfuzyjnie, a działanie wilgoci na każdy materiał o takiej specyfice czyni go przewodnikiem ciepła. Mówiąc krótko: jeżeli izolator jest mokre-nie izoluje. Natomiast para wodna im bliżej linii zewnętrznej dachu, tym bardziej ulega ochłodzeniu stąd taki efekt.
Należy pamiętać, że nawet poprawnie wykonana paroizolacja nie eliminuje  zupełnie zjawiska, ale znacząco je ogranicza. Poprawnie zamontowana folia pozwala na migrację maksymalnie 0,5g pary wodnej na m2 w ciągu doby. Co dla poddasza o powierzchni 150m2 wynosi jedynie 75 gramów.

 

Ocieplanie poddaszy pianą-poprawny montaż paroizolacji

                                                                                                        Ocieplanie poddasza paroizolacja

Jak poprawnie wykonać paroizolację po ociepleniu poddasza pianą czy wełną? Warto tu wspomnieć, że w 100% poprawnie wykonana paroizolacja to montaż podwójnego stelaża, aby uniknąć dziurawienia folii wkrętami od płyty GK- co jest niezmiernie rzadko stosowane. Miałem jednak okazję widzieć sporo kardynalnych wręcz błędów, popełnionych przez niefachowych wykonawców. Najczęściej popełnianym jest montaż folii paroizolacyjnej jedynie na taśmę dwustronną przyklejoną na profile. Wskutek otrzymujemy tak duże pole do migracji pary wodnej, że jej zastosowanie staje się praktycznie bezsensowne. Łatwo to jednak zauważyć podczas odbioru prac i pozaklejać łączenia specjalną taśmą. No właśnie, jaką?
Do łączenia folii paroizolacyjnej powinno stosować się jedynie dedykowanych taśm. Pomimo tego, że podczas odbioru pracy łączenia na zakładkę zaklejone zwykła taśmą wyglądają na poprawne to po włączeniu ogrzewania po pewnym czasie mogą się odkleić. Dzieje się tak ze względu na inną specyfikę folii paroizolacyjnej a zwykłej taśmy. Oba te materiały mogą zachowywać się inaczej pod wpływem temperatury, co za tym idzie taśma może się po prostu odkleić.

Zobacz też:

Pianka czy wełna?
Jaką grubość izolacji wybrać?
Nasiąkliwość piany wodą



 

Zadaj pytanie