Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Historia pianki

Odrobina historii, czyli jak pianka stała się najlepszą metodą izolacji


 W roku 1937 niemiecki chemik Otto Bayer próbując znaleźć alternatywę dla opon gumowych wynalazł produkt, który nazywamy dziś poliuretanem. Ciekawostką jest, że jednym z pierwszych zastosowań pianki było jej wykorzystanie przy produkcji niemieckich łodzi podwodnych typu U-Boot.


Lata czterdzieste-początki fazy rozwojowej poliuretanu


Już kilka lat od wynalezienia, po serii testów oraz eksperymentów, w latach czterdziestych prezes koncernu chemicznego Mobay-David Eynon sprowadził technologię poliuretanu do Stanów Zjednoczonych. Mobay współpracował z amerykańską armią, tak też lata 40 to rozwój poliuretanu właśnie na potrzeby przemysłu zbrojeniowego.
Lata 50- pierwsze próby przetwórstwa poliuretanuhist
W roku 1953 Walter Baughmann wynalazł maszynę nazwaną blendometrem (z ang. Blendom eter). Blendometr ułatwił mieszanie komponentów potrzebnych do uzyskania pianki poliuretanowej. Amerykanie szybko dostrzegli potencjał materiału i nowej maszyny, dzięki blendometrowi poliuretan zaczął być wykorzystywany nie tylko na potrzeby armii ale znalazł szereg innych zastosowań. Rozwój przemysłu motoryzacyjnego uczynił poliuretan materiałem szczególnie popularnym.  Przez kolejne lata blendometr nadal był maszyną obsługiwaną ręcznie, co nie pozwalało na wystarczająco precyzyjne wymieszanie składników. Na tamten czas był to główny problem uniemożliwiający szersze rozpowszechnienie piany jako materiału izolacyjnego.  


Lata 60-krok milowy dla pianki PUR


W roku 1963 Fred Gusmer oraz Fred Werner wynaleźli pierwszą, dobrze funkcjonującą maszynę do produkcji poliuretanu, którą nazwali FF. Gusmer opracował także pistolet do natrysku oraz podgrzewane węże, których temperaturę można było regulować. Był to już wynalazek bardzo przypominający dzisiejsze agregaty. Warto tu wspomnieć, że ówczesne podgrzewacze były produkowane przez Graco, marki która dzisiaj jest stale wyznaczającym standardy liderem rynku. To dzięki temu wynalazkowi można było w łatwy sposób wytwarzać poliuretan metodą „in situ” co otworzyło wiele nowych drzwi dla i tak już szybko rozwijającej się technologii.
Pierwszymi  inwestycjami, w których została wykorzystana technologia natryskowa były zbiorniki i rury przemysłu rafineryjnego oraz chłodnie i mimo upływu lat technologia wydaje się być tam niezastąpiona.  Już pod koniec lat 60 piankę  poliuretanową zaczęto wykorzystywać do izolacji dachów płaskich dużych obiektów ( w latach 80 izolacja pianką dachów płaskich  stanowiła 75% rynku).

Lata 70 i wielki kryzys energetyczny

Najlepszym dowodem na skuteczność ocieplania pianką jest geneza podboju rynku budownictwa mieszkalnego.
bolbDnia 17 października 1973 w wyniku izraelsko-arabskiej wojny Jom Kipur, Arabowie wstrzymali handel ropą naftową z krajami popierającymi Izrael, w tym z USA. Było to bezpośrednią przyczyną światowego kryzysu energetycznego, baryłka ropy podrożała o 600% (tak, było drożej niż obecnie J )
Ale co to ma wspólnego z ocieplaniem domu pianką? Okazuje się, że bardzo wiele. Wskutek kryzysu koszty energii w Stanach drastycznie podrożały, zmuszając każdą branżę do jak najskuteczniejszego ograniczania jej strat. Potrzeba matką wynalazku- w poszukiwaniu najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań zaczęto stosować piankę poliuretanową także do ocieplenia ścian oraz stropów i poddaszy domów. Od tamtej pory rozwój tej technologii stał się jeszcze bardziej dynamiczny. Dzięki temu, pianka poliuretanowa w krótkim czasie  opanowała rynek budownictwa mieszkaniowego, wypierając dotychczasowe rozwiązania. Kryzys minął, ale kolejne lata to stały rozwój pianki PUR jako materiału izolacyjnego.


Lata 90- nowy wymiar izolacji także w Polsce


Stale doskonalona technologia, w latach 90 zyskała popularność na całym świecie, również w konsolidującej się  III RP. Podobnie jak w Stanach, pierwsze pole do popisu izolacji pianką stanowił przemysł oraz dachy płaskie, ale już kilka lat później zaczęto doceniać zalety pianki także w budownictwie mieszkaniowym. Dziś w Polsce na stałe goszczą producenci pianek zarówno zza oceanu jak również polscy, którzy także poczynili w ostatnich latach ogromne postępy. Branża natryskowa stale się rozwija, z roku na rok zyskując coraz szersze grono zwolenników, wypierając stare rozwiązania z zakresu termoizolacji.

Zobacz też:
Pianka otwartokomórkowa
Pianka zamkniętokomórkowa
Pianka vs wełna
Czy ocieplanie pianką szkodzi

Zadaj pytanie