Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ładowanie strony GAW-TERM

Czy pianka jest szkodliwa?

Czy ocieplanie pianką szkodzi?Z całą pewnością właściwości pianki poliuretanowej jak też sama technologia aplikacji czynią ją najskuteczniejszym obecnie na rynku materiałem termoizolacyjnym. Pomimo tego niektórzy inwestorzy rezygnują z korzyści, jakie daje ta metoda izolacji, argumentując to tym, że pianka to „chemia” i będzie szkodzić ich zdrowiu. Nic bardziej mylnego! W tym artykule postaram się opowiedzieć co nieco o poliuretanach oraz obalić mit szkodliwości użytkowania budynku ocieplonego tą właśnie metodą.

Chemia żywi, leczy, ubiera… ociepla?

Czym tak właściwie są poliuretany? Mówiąc fachowym językiem, są to polimery powstające w wyniku addycyjnej polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanianów z poliolami. Wielu ludzi krytykujących piankę poliuretanową za jej „chemiczne” pochodzenie nie jest w ogóle świadomym, że żyje w otoczeniu tworzyw sztucznych, a poliuretan jest jednym z nich. Zatem gdzie i jak często taki krytyk może mieć kontakt z poliuretanem? A może ma go już w domu, tylko o tym nie wie? Otóż po nocy przespanej na wygodnym poliuretanowym materacu sięga do lodówki zaizolowanej pianką poliuretanową po śniadanie zapakowane na wynos w poliuretanową tackę. Po skończonym śniadaniu wkłada wygodne buty i odzież, której wiele elementów jest wykonanych z poliuretanu. Jadąc do pracy siedzi w samochodzie na wygodnym poliuretanowym fotelu, doskonale słyszy radio dzięki poliuretanowym wygłuszeniom. Ten przykład pokazuje zaledwie ułamek wykorzystania produktów zapewniających wygodę w życiu codziennym każdego z nas. Prawda jest taka, że tworzywa sztuczne są dosłownie WSZĘDZIE i jeżeli stanowiłyby jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia, odpowiednie instytucje nigdy nie dopuściłyby żadnego z nich do użytku codziennego w tym pianki poliuretanowej. Poliuretany są niczym innym aniżeli jednym z otaczających nas tworzyw sztucznych, zapewne niewiele różniącym się od materiału, z którego wykonane jest urządzenie, na którym właśnie czytasz ten artykuł.


Czy pianka jest niebezpieczna?Dlaczego więc pracownicy Gaw Term, np. wykonując ocieplenie poddasza pianką,  podczas aplikacji noszą kombinezony ochronne oraz maski? Ze względów bezpieczeństwa. Jak już wyżej wspomniałem, nie tylko właściwości izolacyjne pianki, ale i technologia jej montażu czyni tę metodę tak skuteczną. Z tego względu na teren inwestycji w beczkach nie jest przywożona pianka sama w sobie, ale materiał do jej wytworzenia i właśnie to, że po przetworzeniu przez specjalne maszyny piana „wyrasta” bezpośrednio na aplikowanej powierzchni czyni ją tak wyjątkową i pozwala na stworzenie w 100% szczelnej, pozbawionej łączeń warstwy izolacji. Natomiast maska podczas tego procesu zabezpiecza drogi oddechowe aplikatora przed „zapianowaniem”, to samo dotyczy kombinezonu i ochrony ciała. Pianka PUR, w przeciwieństwie do niektórych materiałów, nie kurzy się  i nie pyli, a zatem po zakończeniu aplikacji i przewietrzeniu pomieszczenia jest ona w 100% bezpieczna dla domowników. Zatem używanie masek i odzieży ochronnej podczas aplikacji także nie powinno stanowić argumentu przeciw zastosowaniu pianki, tym bardziej że maski powinny być używane także podczas ocieplania innymi niż pianka materiałami. Ponadto pianka poliuretanowa w przeciwieństwie do wełny nie pyli się i nie kurzy więc jest szczególnie zalecana dla alergików.
 

A zatem nie taki poliuretan straszny jak go niektórzy malują, a ocieplanie pianką na pewno nie szkodzi! Jego wyjątkowe zastosowanie sprawia, że nadaje się prawie do wszystkiego. Także bez obaw o zdrowie możesz zdecydować się na ocieplenie domu, hali czy też budynku rolniczego pianką PUR. Do czego się nie nadaje? Jako firma zajmująca się ocieplaniem pianą możemy zapewnić, że w przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów pianka na pewno nie stanowi pożywienia dla pleśni i grzybów oraz nie stanowi komfortowego miejsca zamieszkania dla kun i gryzoni :)

Zadaj pytanie